Aktuální informace z parodontologie a dalších stomatologických oborů z domova i zahraničí
Rád bych vás jako ambasador za Českou republiku pozval jménem České parodontologické společnosti na výjimečnou akci, která se bude konat kousek za hranicemi - ve Vídni...
Pokud jde o biorytmus, patříte spíš mezi skřivany, nebo sovy? A věřili byste,
že lze sovy „přeprogramovat“ na ranní ptáčata? Britští kolegové ze Surreyské
a Birminghamské univerzity se o to přinejmenším pokusili, s využitím
pevně stanovených režimových intervencí.
O poznání tvrdším oříškem je ovšem refrakterní posttraumatická stresová porucha (PTSD).
Parodontologické dny ve Špindlerově Mlýně
25. - 26. 4. 2025
Vážení kolegové, vážené kolegyně, víte, že nyní nedávno na našem setkání začátkem října v Olomouci jsme měli významnou část programu věnovanou tématu tzv. „Agresivní parodontitis“…profesor Nibali, Londýn, UK, a Dr. Štefanatny, Žilina, Slovensko...
In this series of interviews, the EFP is exploring how our partners are embracing artificial intelligence (AI) innovations and driving advancements that will shape the future of periodontal care.
Letošní Nobelova cena za fyziologii a lékařství byla udělena americkým biologům Victorovi Ambrosovi a Garymu Ruvkunovi za objev microRNA. Otázka vzniku života na planetě Zemi pro změnu nedala spát vědcům zkoumajícím yellowstonské zřídlo − podle jejich vysvětlení za něj možná mohou obří viry!
Digital Innovation Award 2024 winners • Registration for EuroPerio11 is now open! • Four steps to improve gum health • Convening future leaders in periodontology • ADEE 2024: EFP session on education in periodontology • New in JCP Digest • Upcoming Turkish periodontology congress in Antalya • Upcoming national society meetings
Na podcast o všem, co se točí okolo zubů se můžou (nejen) dentální odborníci těšit každé dva týdny. Každý díl informuje o nových technologiích, nejlepších příkladech z praxe i zákulisí oborových asociací.
Hypomineralizace molárů a řezáků (MIH) představuje stále častěji se vyskytující zubní stav, se kterým se setkáváme a budeme setkávat ve stomatologické praxi stále častěji. Strukturovaný přístup k managementu MIH, umožňující řešit jak okamžité potřeby, tak dlouhodobou péči, nabízí Würzburská koncepce včetně klasifikačního indexu MIH-TNI a související léčebný plán pro použití v každodenní praxi, který jsme pro Vás přehledně shrnuli.
Zároveň Vás tímto srdečně zveme k účasti na kreditovaném on-line semináři nazvaném „Ošetřovali jste již dítě se syndromem MIH?“. Uskuteční se 20. listopadu 2024 od 19 hodin a povede jej MUDr. Jana Vašáková, Ph.D., FIAPD.
I dnes se spolu vydáme na dobrodružnou cestu do biomedicínského „mikrokosmu“. Jednu z nejslibnějších oblastí lékařského výzkumu totiž představují nanoléčiva. Podíváme se na jejich aktuální perspektivy a pokusíme se zodpovědět otázku, v čem by se nanoterapeutika mohla ještě zdokonalit. Ve prospěch lidského zdraví se dá využít rovněž superschopnost virů proniknout do hostitelské buňky. A miniinvazivní techniky se stále častěji prosazují také v hrudní chirurgii, proto shrneme benefity videem asistované thorakoskopické chirurgie (VATS).
Pacientovi s poruchou řeči po CMP se vůbec poprvé podařilo aplikovat mozkový
implantát pro podporu dvojjazyčné komunikace. Výzkum navíc pomohl dále zpřesnit
naše znalosti o tom, jak mozek zpracovává řeč.
Ukazuje se také, že včely dokážou rozeznat i slabé pachové stopy, které mohou
v dechu člověka ukazovat na karcinom plic, a dokonce i to, o jaký
typ nádoru jde. A zástupci živočišné říše mají potenciál významně pomoci
v humánní medicíně i jinými způsoby − například transgenní krávy by
měly být schopny produkovat mléko s lidským inzulinem.
Kvůli aktuálnímu výskytu nové varianty opičích neštovic (mpox) vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Je situace opravdu tak alarmující a máme se bát další pandemie, nebo můžeme své pacienty uklidnit dobrými zprávami? A v jakých případech by měli lékaři v terénu přeci jen zpozornět? Na aktuální informace k tomuto tématu i širší kontext jsme se zeptali ředitele Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích profesora Libora Grubhoffera.
Kvůli intenzivnímu tréninkovému a závodnímu režimu užívají vrcholoví sportovci více analgetik a antiflogistik než běžná populace. Před rokem 2020 byl seznam léčiv individuální pro každé olympijské hry a obvykle odrážel preference hostitelské země, mnohé týmy si proto dovážely zásoby vlastních léků, což vedlo k rozdílům z hlediska standardů a bezpečnosti. Teprve v roce 2019 Mezinárodní olympijský výbor zveřejnil standardizovanou sadu léčiv dostupnou na všech olympijských a paralympijských hrách.
The first biannual Alumni newsletter:
ALL ROADS LEAD TO VIENNA – YOUR CHANCE TO BE PART OF IT!
•
EFP ALUMNUS CREATES APP FOR DIAGNOSIS OF PERIODONTITIS UNDER THE ‘NEW’ CLASSIFICATION SYSTEM
•
DR GIACOMO BAIMA INTERVIEWS EFP ALUMNUS DR MARIO ROMANDINI
The journey to a healthy smile • Registration for EuroPerio11 opens on 2 September 2024! • Deadline for Jaccard-EFP Research Prize submission coming up! • New in Perio Insight
Lidským papilomavirům (HPV) je během života exponována významná část populace. V posledních letech proto celosvětově stoupá snaha o podporu zvýšení proočkovanosti nejen dětské a dospívající populace, ale i dospělých žen a mužů, kteří by z ní mohli profitovat − a to včetně té části obyvatelstva, která se již pravděpodobně s HPV setkala. Na problematiku infekcí HPV, onemocnění asociovaných s tímto virem a aktuální možnosti očkování se proto zaměřil náš webinář.
Please help us by completing this short survey on the 2018 Classification,
with a particular focus on its use in periodontal diseases, by this Friday, 19 July 2024.
It should take no longer than 5-minutes.
Přestože se prevence i léčba kardiovaskulárních onemocnění stále zkvalitňuje, zůstávají hlavní příčinou mortality české populace. Zatímco klesá incidence infarktů myokardu a cévních mozkových příhod, přibývá například poruch srdečního rytmu nebo případů srdečního selhání. Hlavní kauzální rizikové faktory těchto onemocnění zahrnují dyslipidémii, hypertenzi, diabetes a kouření, významným modifikátorem rizika je také obezita. Prevalence alespoň jedné z těchto poruch přitom v některých věkových skupinách v Česku dosahuje až nepředstavitelných 90 %. Na rozdíl od sekundární KV prevence, u níž je zcela zřejmé, komu by měla být podávána, je navíc třeba adepty primární KV prevence aktivně vyhledávat.
Přichází léto a s ním řada typických vůní − a také možná nelibých pachů, jaké známe z některých přeplněných prostor. My se však tentokrát zaměřili na tělesné vůně z čistě medicínského hlediska...
Parodontologické dny v Olomouci
4. - 5. října 2024
Olomouc
Nadační fond Neúnavní představil výsledky recentního českého průzkumu u pacientů s chronickým únavovým syndromem. Jeho závěry poukazují na dlouhodobé přehlížení tohoto problému, což má za následek nedostatečnou lékařskou i sociální péči o pacienty s tímto onemocněním.
Five takeaways from the new white paper
Vážení kolegové,
V tomto sdělení pro lékaře hlavně věnujte pozornost pěknému
článku o orálním typu Lichen planus.
Nezapomeňte na závěr článku, kde je
rozhovor o OLP s naší známou specialistkou na orální medicínu Dr. Markétou Janovskou.
MUDr. Ladislav Záruba
What happened at the EFP general assembly? • Focus on the future: Moritz Kebschull shares his vision • EFP highlights 2023-2024 • New in JCP Digest • Economist Impact white paper: focus on Europe • Latest Perio Talks podcast • Share the message: gums rock! • Join the EuroPerio11 kick-off • Australian combined conference on the Gold Coast
Tento týden jsme na našem webu dali prostor závažným tématům z poslední doby. V reakci na tragickou záměnu pacientek ve FN Bulovka, která bohužel skončila potratem u jedné z nich, jsme se snažili zmapovat související praxi v jiných pražských nemocnicích. Konkrétně nám šlo o to zjistit, jaké procesy mají nastaveny v komunikaci s pacienty, kteří se nejsou schopni se zdravotníky dorozumět...
Brain fog neboli „mozková mlha“ stejně jako další kognitivní potíže patří mezi nejčastější symptomy postcovidového syndromu. A jak se ukazuje, nejde o subjektivní vjem pacientů, nýbrž o pravděpodobný projev poškození mozku, které je způsobeno těžkým průběhem nákazy a přetrvává roky. Objektivní důkazy o zasažení CNS přinesla nová studie a o zkušenostech s neurologickými projevy u svých pacientů s námi hovořil i pneumolog docent Vladimír Koblížek.
Gums rock. Deep dive into Gum Health Day 2024 with Mia Rakić • Submit to the Jaccard - EFP Research Prize • New in Perio Insight • Exploring the EFP white paper through six nations • New Perio Talks: AI in dentistry • Science and fun at the XXX Brazilian Congress of Periodontology
V oblasti infektologie je u nás v poslední době poněkud „rušno“ − a nejde jen o černý kašel či záškrt. Například výskyt rezistentních forem TBC v Česku meziročně stoupl téměř na dvojnásobek, navíc jsme loni zaznamenali prvního dětského pacienta s touto formou nemoci. A ačkoliv s „běžnou“ tuberkulózou si dokážeme poradit, její multirezistentní formy (MDR) představují významné riziko.
Česko před nedávnem obletěly šokující záběry z USA, které znázorňovaly mátožné jedince pod vlivem přípravků obsahujících fentanyl, leckomu připomínající spíš hororové „zombie“. Jak na vlnu zneužívání silných opioidů, jež se v současnosti podle všeho valí i do Evropy, pohlížejí čeští algeziologové? A jaká je situace v tuzemsku, kde dlouhodobě rezonuje spíš problém opiofobie? Zeptali jsme se algezioložky docentky Jitky Fricové.
Před nedávnem jsme v souvislosti s pertusí informovali o varovné epidemiologické situaci. Lékaři nejen v primární péči se letos budou s jejími výzvami pravidelně potýkat, a proto jsme ve spolupráci s epidemioložkou Státního zdravotního ústavu MUDr. Kateřinou Fabiánovou, Ph.D., zpracovali stručný přehled pro praxi týkající se základního trojlístku – diagnostiky, léčby a prevence.
A bohužel to není jediná aktuální infekční hrozba. Počet případů spalniček v Evropě a Střední Asii totiž v roce 2023 raketově vzrostl o 3000 % ve srovnání s minulým rokem. V Česku byla epidemiologická situace ohledně tohoto onemocnění v posledních letech poměrně klidná, znovu se však začínají objevovat nové případy.
Time to put your money where your mouth is: addressing inequalities in oral health • Gums and tums – what’s the connection? • Call for submissions EFP: Digital Innovation Award 2024 • New animations: Perio and Family Doctors campaign • New Perio Talks: biomaterials in perio • New EFP accreditation: Goethe University master’s programme • EFP member societies announce upcoming meetings • EFP partner news: creation of Straumann® Regenerative Solutions
Houby se jak známo využívají v mnoha oborech − vedle potravinářství zejména v biotechnologiích i medicíně. Přesto platí, že většina z nich zůstává neprobádaná...
... Klení je společné téměř všem světovým jazykům. Uchylujeme se k němu nejen tehdy, když jsme frustrovaní, zklamaní či nahněvaní, ale i při bolestivých podnětech. Věděli jste, že úleva, kterou při nadávání pociťujeme, není jen naším subjektivním dojmem? Na mechanismy „nadávkové analgezie“ jsme se podívali vědeckou optikou.
Od začátku roku 2024 bylo v Česku do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) nahlášeno již 698 případů černého kašle. 16 infekcí bylo potvrzeno u dětí do 1 roku věku, které jsou kvůli neočkovanosti nebo neúplné očkovanosti ohroženi touto chorobou na životě. Mezi nejmladšími členy populace je také nejvíce úmrtí na nemoc, pertuse ovšem zasahuje všechny věkové skupiny. Přinášíme aktuální informace zprostředkované Státním zdravotním ústavem.
A u infektologické problematiky ještě na chvíli zůstaneme, i když ze zcela jiného úhlu pohledu. Management orálních fokálních infekcí považovala řada lékařů v dnešní době za překonaný a zbytný. Jak se ovšem ukázalo, opak je pravdou. Čeští stomatologové proto přišli s návodem jak tyto obtíže řešit, který právě dobývá Evropu – a významným prvkem celého nápadu je „semafor“.
Online launch. Economist Impact new white paper on periodontitis and caries • A great success! International Perio Master Clinic 2024 • Keep learning! Read the latest Perio Insight publications • How can AI help perio? • Expand your horizons with EFP Perio Talks • Check out JCP Digest • Member societies have been busy!
Parodontologické dny - Darovanský dvůr 2024
24. - 25. května 2024
Darovanský dvůr
Nové číslo CMP Journalu, jež se Vám právě dostává do rukou, se opět snaží ze všech sil podpořit naše společné tažení proti cévním mozkovým příhodám, které již řadu let vedeme v přednemocniční, nemocniční i následné péči...
Nový rok máme sice často spojený spíše s polévkou česnekovou, ale my se dnes podíváme na jinou klasiku − slepičí vývar, a to optikou medicínské teorie i praxe. Slepičí polévka se totiž po generace připravuje nemocným po celém světě. Existují však i vědecké důkazy o její účinnosti v léčbě chřipky a nachlazení, nebo je to jen chutné placebo? Ve stručném přehledu se podíváme na některé poznatky ze studií na toto téma.