Nechtěj být člověkem, který je úspěšný
ale člověkem, který za něco stojí.

Albert Einstein

Ideální je když se oba tyto prvky propojí. A já jsem měla možnost se s takovým člověkem setkat právě v Písku. I Písek se může občas stát „světovým centrem“.

V roce 2000 jsem měla tu čest s doc. Dr. Ivo Dřízhalem organizovat mezinárodní setkání Česko-dánských parodontologů a implantologů.

Delegace asi 30 lékařů z Kodaně přiletěla do Prahy, prohlédla si hrad Šternberk a pak jsme zorganizovali odjezd a prohlídku do Českého Krumlova. Jejich cesta končila v Písku, kde nás čekal dvoudenní odborný seminář.

Byla jsem tehdy jako organizátor pyšná na naše město. Tenkrát šlo všechno hladce a na všech místech mi vyšli vstříc. Seminář se konal v kině Portyč, kde se o výborný catering postaral hotel City. Na stole byly nazdobené speciality včetně velikého uzeného lososa, který vévodil dlouhé tabuli v celém foyer kina Portyč. Účastníků semináře bylo asi 130.

Jeden z účastníků, který se choval velmi nenápadně a se všemi živě diskutoval, byl velmi významný vědec a objevitel revoluční technologie regenerace kosti pan profesor Thorkild Karring. Jeho příspěvek k rozvoji parodontologie byl vynikající. Byl docentem na Katedře parodontologie v Aarhusu, docentem na Katedře parodontologie University of Michigan, USA a docentem na Katedře parodontologie v Göteborgu 1976. V roce 1983 se stal profesorem a vedoucím na Katedře parodontologie v Aarhusu, odkud odešel v roce 2007. Thorkild spolupracoval s dalšími vědci v Göteborgu a pozoruhodné výsledky byly získány v oblasti hojení a regenerace parodontu a kosti. Na základě této práce byla vyvinuta řízená regenerace tkání, technika stále používaná v praxi po celém světě k léčbě periodontálních defektů. Zemřel v roce 2016 ve věku téměř 79 let.

Bylo pro mě ctí poznat se s člověkem, který v našem oboru něco znamenal. Oslovil mě jeho přístup ke kolegům, jeho vstřícnost a skromnost s jakou o své práci mluvil. Podle toho poznáte, že je to člověk, který je úspěšný a také za něco stojí.

Večerní raut byl v píseckém muzeu v přednáškové místnosti propojené s Parkanami a byl vyzdoben barvami našeho města. Hosté bydleli v hotelu Amerika, jehož tehdejší majitel měl v Německu továrnu na sportovní oblečení a spodní prádlo. Večer byl potom zakončen přehlídkou tohoto oblečení. I po společenské stránce byl kongres velmi povedený.

Dánská delegace odjížděla nadšená a překvapená, jak krásné je Česko i s jakou pohostinností se u nás setkali. Obávali se, že něco takového nám nemohou v Kodani poskytnout…

A tak jsme na oplátku do Dánska nikdy nejeli…

Vzpomínka z Písku po 20 letech.
MUDr. Jarmila Úlehlová
člen Výboru České parodontologické společnosti.

Foto Foto
Zahájení starostou Písku Kongres
 
Foto Foto
prof. T. Karring Raut Písek