proLékaře.cz

Vážený pane doktore,

pacientovi s poruchou řeči po CMP se vůbec poprvé podařilo aplikovat mozkový implantát pro podporu dvojjazyčné komunikace. Výzkum navíc pomohl dále zpřesnit naše znalosti o tom, jak mozek zpracovává řeč.

Ukazuje se také, že včely dokážou rozeznat i slabé pachové stopy, které mohou v dechu člověka ukazovat na karcinom plic, a dokonce i to, o jaký typ nádoru jde. A zástupci živočišné říše mají potenciál významně pomoci v humánní medicíně i jinými způsoby − například transgenní krávy by měly být schopny produkovat mléko s lidským inzulinem.

Možnosti využití protilátek anti-IgE v desenzibilizaci vůči některým z nejčastějších potravinových alergenů pak hodnotil další z recentních výzkumů. A shrnujeme rovněž klíčové body ze zajímavé diskuse kolegů z USA, která nabízí argumenty, proč konopí zatím nepředstavuje bezpečnou a účinnou léčbu psychických poruch. Současně však kanabinoidy s léčebným záměrem užívá až pětina těhotných v Severní Americe − i to se dozvíte v rámci tradičních „jednohubek“ z výzkumu.

A na závěr malé kariérní okénkozde se můžete podívat, jaké pracovní podmínky, prostředí a benefity nabízí zájemcům o práci nejmodernější zdravotnické zařízení na Slovensku.

Hladký návrat z prázdnin a poklidný začátek školního roku Vám za tým proLékaře.cz přeje
Klára Mikušová
Novinky z oboru
Umělá inteligence v mozkovém implantátu pomáhá muži po mrtvici s dvojjazyčnou konverzací
Pacientovi s poruchou řeči po cévní mozkové příhodě (CMP) se nedávno vůbec poprvé podařilo aplikovat mozkový implantát pro podporu komunikace, který…
Číst celý článek   Vydáno: 2. 9. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Pomohou nám s detekcí karcinomu plic i včely?
Včely dokážou rozeznat i slabé pachové stopy, které mohou v dechu člověka ukazovat na karcinom plic. K tomuto závěru dospěla studie výzkumníků z…
Číst celý článek   Vydáno: 3. 9. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Transgenní krávy jsou zřejmě schopny produkovat mléko s lidským inzulinem
Celosvětově stoupá potřeba lidského inzulinu pro léčbu diabetu. Američtí a brazilští vědci nyní přicházejí s potvrzením, že by bylo možné jej…
Číst celý článek   Vydáno: 5. 9. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Protilátky anti-IgE v léčbě mnohočetných potravinových alergií
Potravinové alergie jsou časté a bohužel jsou spojovány se značnou morbiditou, především u případů nevědomé konzumace daných potravin u jedinců s…
Číst celý článek   Vydáno: 5. 9. 2024 | Zdroj: Zajímavosti z výzkumu
Konopí pro psychiatrické poruchy? Dnes ještě ne!
V diskusním fóru amerických psychiatrů, publikovaném na odborném portálu Medscape, zaznělo jasné stanovisko: Konopí nepředstavuje bezpečnou a…
Číst celý článek   Vydáno: 4. 9. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Bez multidisciplinárnej spolupráce by sme sa nikam nedostali. Aké je to pracovať na neurológii Nemocnice Bory?
Nemocnica Bory je najmodernejšie zdravotnícke zariadenie na Slovensku. Okrem atraktívneho pracovného prostredia ponúka špičkové vybavenie a modernú…
Číst celý článek   Vydáno: 8. 8. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
„Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/29
První zářijovou várku krátkých novinek z medicíny zhltnete jako nic.
Číst celý článek   Vydáno: 2. 9. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz

Elektronické vzdělávání

Důležitost adherence při depresivním onemocnění

Problematika adherence k léčebným opatřením je důležitým tématem u řady chronických onemocnění včetně psychiatrických. K těm, s nimiž se…
Autoři: MUDr. Eliška Bartečková, Ph.D.
Odborná garance: MUDr. Jana Hořínková, Ph.D.
Vydáno: 1. 5. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz Zobrazit e-learning
 
Inzerce