proLékaře.cz
Vážený pane doktore,

od začátku roku 2024 bylo v Česku do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) nahlášeno již 698 případů černého kašle. 16 infekcí bylo potvrzeno u dětí do 1 roku věku, které jsou kvůli neočkovanosti nebo neúplné očkovanosti ohroženi touto chorobou na životě. Mezi nejmladšími členy populace je také nejvíce úmrtí na nemoc, pertuse ovšem zasahuje všechny věkové skupiny. Přinášíme aktuální informace zprostředkované Státním zdravotním ústavem.

A u infektologické problematiky ještě na chvíli zůstaneme, i když ze zcela jiného úhlu pohledu. Management orálních fokálních infekcí považovala řada lékařů v dnešní době za překonaný a zbytný. Jak se ovšem ukázalo, opak je pravdou. Čeští stomatologové proto přišli s návodem jak tyto obtíže řešit, který právě dobývá Evropu – a významným prvkem celého nápadu je „semafor“.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala v lednu zprávu, v níž pozitivně bilancuje celosvětový postup v oblasti prevence závislosti na tabáku. Česká situace v tomto boji ovšem bohužel zdaleka není tak růžová. Nakolik jsou tedy prezentované pokroky konzistentní s tím, čeho reálně dosahujeme v tuzemsku? Jaké další kroky by bylo možné udělat a jakou roli v tom mohou sehrát lékaři? Závěry WHO jsme nechali doplnit a okomentovat profesorkou Evou Králíkovou.

Na začátku února v Praze proběhl již 12. ročník Dermatologického update − tradiční jednodenní odborné akce pořádané Českou dermatovenerologickou společností ČLS JEP. Ve čtyřech blocích byly letos představeny novinky z oblasti léčby maligního melanomu, psoriázy, ekzému či hidradenitidy. Připravili jsme sestřih toho nejzajímavějšího, co v rámci konference zaznělo.

Na závěr nabízíme nový formát – stručný přehled pro rychlou orientaci v zajímavých novinkách z klinického výzkumu formou textových „jednohubek“. Pro úvodní vydání jsme vybrali mimo jiné témata duální protidestičkové léčby po iCMP, hraničních hodnot Hb pro podávání transfuzí při IM nebo infekcí močových cest a RSV v pediatrii.

Inspirativní čtení i poslech a pohodové únorové dny Vám za tým proLékaře.cz přeje
Petra Čekalová
Novinky z oboru
Státní zdravotní ústav: Čeká nás „pertusový rok“
Od začátku roku 2024 bylo do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) nahlášeno již 698 případů pertuse. 16 infekcí bylo potvrzeno u dětí do 1…
Číst celý článek   Vydáno: 14. 2. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Čeští lékaři dobývají svět semaforem, který určuje riziko fokálních infekcí
V očích mnoha lékařů byl problém řešení orálních fokálních infekcí zbytečný a jeho management překonaný. Jak se ovšem ukázalo, opak je pravdou.…
Číst celý článek   Vydáno: 14. 2. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Česká situace v boji se závislostí na tabáku není zdaleka tak pozitivní, jak ji celosvětově popisuje WHO
Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala 16. ledna zprávu, v níž bilancuje celosvětový postup v oblasti prevence závislosti na tabáku. Ačkoliv…
Číst celý článek   Vydáno: 31. 1. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
„Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/1
Nabízíme nový formát – stručné přehledy pro rychlou orientaci v zajímavých novinkách z klinického výzkumu.
Číst celý článek   Vydáno: 14. 2. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz

Kongresy

VIDEO: Dermatologický update 2024
Klinika VIDEO: Dermatologický update 2024
Vydáno: 13. 2. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Zobrazit kongres
Inzerce

Městys Drásov nabízí k pronájmu lékařské ordinace v nově rekonstruovaném zdravotním středisku v centru Drásova

Místo: Drásov
Pro účely pediatrické ambulance nabízíme prostory o rozloze 60 m2 + příslušenství v přízemí budovy. Pediatrovi nabízíme k pronájmu služební byt se střešní terasou v budově střediska, popř. odkup stavební parcely pro výstavbu RD v Drásově za zvýhodněnou cenu.
Mám zájem